Skip Navigation

News

164 Buccaneers Recognized for Academic Excellence by MWC

July 7, 2015

Go Bucs-2015 MWC AcademicGRINNELL, IA – Beloit College had 164 student-athletes earn recognition on the 2014-15 Midwest Conference Academic All-Conference team, up from 129 in 2013-14.  The All-Academic Team was released by the Conference Office today.

Student-athletes in the MWC’s 20 sponsored sports must have achieved a cumulative grade-point-average of 3.33 or above to qualify for the team.  A total of 1,859 were honored conference-wide.

The Buccaneer Women’s Cross Country team, who had the top gpa in the nation last season, tied for first in their sport with 17 honorees while Volleyball was second with 10 in their sport.  Women’s Tennis (5), Men’s Basketball (6) and Baseball (12) all tied for third most.

Beloit’s 164 total honorees ranked fifth in the league.  Grinnell led the way with 286 followed by Carroll (226), St. Norbert (221) and Illinois College (172) in front of the Bucs.

Following are the Beloit College honoree’s:

Football (9)

Derell Carter, Sr; Joey Casa, Jr; Tyler Coleman, Sr; Mason Dixon, So; Alan Ham, Sr; David Lafayette, So; Mike Nolden, Jr; Evan Sepulveda, Fr; Ryan Sughroue, Fr

 

Men’s Soccer (6)

Phillip Amsden, Sr; Thorin Blitz, Jr; Joe Brambil, Jr; Alex Carnes, Sr; Spencer Moore, Sr;

Isaiah Turner-Wyatt, Jr

Women’s Soccer (12)

Marina Bagnoli, So; Emily Ebner, Sr; Meagan Felvus, Fr; Simone Harstead, Jr; Megan McCabe, Jr;

Kina McCombs, Fr; Jordyn Murch, Fr; Monica Norton, Sr; Fabiola Ramirez, Jr; Emma Schroer, So;

Alex Spirov, Sr; Kirsten Takaki, Sr

Volleyball (10)

Hannah Devereaux, So; Julianne Gruenhagen, Sr; Brooke Kahl, Sr; Taylor Lewis, So;

Josie Lindsey-Robbins, So; Leah Mellett, Fr; Cheyenne Moffatt, So; Ellen Moses, Jr;

Bethany Stavrakas, Jr; Jessica Tedrow, Sr

Men’s Cross Country (7)

Carl-Lars Engen, So; George Gray, Jr; Jacob Gray, Jr; Matej Jungwirth, Sr; Kyle May, So;

Joe Peacock, So; Josh Smith, Sr

Women’s Cross Country (17)

Kelsi Brooks, Sr; Sara Brown, So; Maddie Carpenter, Jr; Karly Clippinger, Sr; Maggie Cress, Sr;

Sara DeLong, Sr; Karen Jones, Sr; Emma Koenig, So; Megan Kowta, Fr; Meredith Shimek, Fr;

Emily Sneed, So; Audrey Summers, Fr; Jada Viner, Sr; Jessica Vogel, Sr; Ellie Waddle, So;

Anna Wenzel, Sr; Mingyi Zhang, Fr

Women’s Tennis (5)

Trina Capelli, Jr; Elizabeth Hitchcock, So; Samantha Kinard, So; Alex Kurpiel, So; Allison Vance, Jr

Men’s Basketball (6)

Rudy Bentley, Jr; Andrew Bremner, So; Mike Gulve, So; Luke Mueller, Fr; Seth Sanderson, Sr;

Laramie Wieseman, Sr

Women’s Basketball (6)

Kelsey Horvath, So; Megan McCabe, Jr; Melissa McLean, Fr; Laura Panicali, So; Nora Polaski, So;

Lana Wieseman, Jr

Men’s Swimming & Diving (6)

Johnny Li, Fr; Kyle May, So; Will McAnaney, Sr; Spencer Moore, Sr; Thomas Szamocki, Sr;

Matt Tarpinian, So

Women’s Swimming & Diving (12)

Lydia Abraham, Fr; Trina Capelli, Jr; Hannah Devereaux, So; Amalia Dolan, So; Anna Freyfogle, Sr; Emma Frothingham, So; Alicia Hoffman, Sr; Madeline Krass, Sr; Dana Olesch, Jr; Hannah Richter, Sr; Haleigh Thomas, Sr; Heather Warner, Fr

Men’s Indoor Track & Field (6)

Carl-Lars Engen, So; George Gray, Jr; Forrest Lloyd, Fr; Kyle May, So;

Joe Peacock, So; Josh Smith, Sr

Women’s Indoor Track & Field (17)

Sara Brown, So; Karly Clippinger, Sr; Maggie Cress, Sr; Sara DeLong, Sr; Nadia Hecker-O’Brien, Sr; Karen Jones, Sr; Emma Koenig, Jr; Caitlin Paterson, Sr; Cherrelle Phon, Sr; Meredith Shimek, So;

Emily Sneed, So; Audrey Summers, Fr; Jada Viner, Sr; Ellie Waddle, So; Anna Wenzel, Sr; Shujie Xu, Fr; Mingyi Zhang, Fr

Baseball (12)

Joey Casa, Jr; Mark Christine, Fr; Danny Corral, Sr; Mike Gulve, So; Alex Lawrence, Sr; Steve O’Neil, Fr; Jake Parrott, Sr; Tyler Peacock, Jr; Adrian Peil, Jr; Baylee Slevira, Fr; Justin Vetterl, Fr;

Matt Woodstock, Sr

Softball (8)

April Apfelbaum, So; Hayley Barnett, Jr; Taurie Burns, So; Tala Cornell, Jr; Emily Dorjath, Sr;

Ashleigh Gasparola, Jr; Bethany Stavrakas, Jr; Emalie Thern, So

Men’s Outdoor Track & Field (7)

Carl-Lars Engen, So; George Gray, Jr; Forrest Lloyd, Fr; Kyle May, So; Will McAnaney, Sr;

Joe Peacock, So; Josh Smith, Sr

Women’s Outdoor Track & Field (18)

Sara Brown, So; Karly Clippinger, Sr; Maggie Cress, Sr; Sara DeLong, Sr; Nadia Hecker-O’Brien, Sr; Karen Jones, Sr; Emma Koenig, Jr; Caitlin Paterson, Sr; Emma Peterson, Fr; Cherrelle Phon, Sr;

Meredith Shimek, So; Emily Sneed, So; Audrey Summers, Fr; Jada Viner, Sr; Ellie Waddle, So;

Anna Wenzel, Sr; Shujie Xu, Fr; Mingyi Zhang, Fr

Posted In