Licensed to Beloit College         HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/13/2018 05:18 PM
                          Beloit vs Loras - 1/13/2018                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beloit College-WI  'A'                            2:04.43    2:01.48   11  
     1) Kohn, Alex N 20                 2) Stoffregen, Bri 18             
     3) Kennedy, Katie 22               4) Williams, Kaylie E 18          
       31.05    32.37    29.71    28.35                                    
  2 Loras-IA  'A'                                     1:52.12    2:04.52    4  
     1) Young, Jenn L 19                2) Edahl, Cat E 19                
     3) Shannon, Natalie M 21           4) Shafer, Sarah A 19             
       30.77    37.45    30.84    25.46                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras-IA  'A'                                     1:34.51    1:46.10   11  
     1) Lynch, John F 19                2) Faldet, Mac J 20               
     3) Pillars, Brandon M 20           4) Gudino, Manuel S 21            
       27.54    27.50    25.94    25.12                                    
  2 Beloit College-WI  'A'                            1:49.97    1:47.36    4  
     1) Roberts, Meshach B 20           2) Morris, David 17               
     3) Jolly, Aaron J 20               4) Stephenson, Joseph O 21        
       27.43    30.73    26.39    22.81                                    
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoffregen, Somer E       18 Buccaneers-WI       19:18.79   19:40.25    9  
      31.73   33.76   35.22   35.42   35.23   35.16   35.30   35.71
      35.81   36.15   35.13   35.35   35.68   36.21   35.51   36.28
      36.48   36.37   36.64   36.55   36.45   36.37   36.64   36.25
      36.48   36.80   36.58   36.24   36.14   36.43   36.11   36.51
      33.56
  2 Lagrange, Kaitlyn E       21 Loras-IA            19:35.00   19:54.40    4  
      30.96   34.43   35.51   35.44   36.03   36.51   35.91   35.97
      36.21   36.52   36.61   36.32   36.58   36.11   36.54   36.72
      36.18   36.10   36.97   36.82   36.37   36.54   36.99   36.87
      36.79   36.64   37.02   36.76   36.86   37.04   37.10   35.98
      35.00
  3 Gray, Julia K             19 Loras-IA            24:18.17   23:27.46    3  
      38.31   41.92   42.81   42.38   42.58   43.13   43.20   42.84
      43.57   43.27   43.74   42.90   43.38   43.01   42.92   42.95
      43.20   43.35   42.77   42.78   42.70   43.01   43.19   42.91
      43.14   42.70   42.90   43.02   42.71   42.40   41.97   41.67
      40.13
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lagrange, Tim F           19 Loras-IA                  NT   19:02.56    9  
      31.78   35.20   35.09   36.07   35.08   34.69   35.35   35.09
      35.54   35.60   34.75   34.92   35.30   35.57   35.52   34.78
      35.31   33.92   34.86   34.21   34.46   34.38   34.70   34.77
      34.36   34.32   34.85   34.53   34.65   34.82   34.12   33.25
      30.72
  2 Gainer, AJ J              19 Loras-IA                  NT   20:14.06    4  
      32.33   35.70   35.42   36.07   36.89   37.38   37.57   37.36
      38.05   37.50   37.24   37.00   37.48   37.18   36.35   37.55
      37.33   37.39   37.23   36.46   36.47   36.41   36.77   36.92
      36.88   37.33   38.33   37.05   36.72   37.32   36.14   36.45
      35.79
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Jenn L             19 Loras-IA             2:02.66    2:10.25    9  
      30.03   33.16   33.73   33.33                                
  2 Shannon, Natalie M        21 Loras-IA             2:19.29    2:16.89    4  
      32.38   34.31   35.47   34.73                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faldet, Mac J             20 Loras-IA             1:51.96    1:56.06    9  
      27.62   29.61   29.90   28.93                                
  2 Rose III, John            19 Buccaneers-WI        2:01.59    1:59.68    4  
      28.99   30.26   29.61   30.82                                
  3 Fogarty, Ben J            18 Loras-IA             2:02.34    2:08.66    3  
      29.87   33.23   33.61   31.95                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shafer, Sarah A           19 Loras-IA               24.59      26.20    9  
  2 Jacobson, Kasey J         20 Loras-IA               25.18      27.40    4  
  3 Kohn, Alex N              20 Buccaneers-WI          27.69      27.55    3  
  4 Kennedy, Katie            22 Buccaneers-WI          29.72      28.20    2  
  5 Kohout, Ana               19 Buccaneers-WI          48.12      48.45    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Joseph O      21 Buccaneers-WI          22.17      23.64    9  
  2 Lynch, John F             19 Loras-IA               23.97      24.40    4  
  3 Morris, David             17 Buccaneers-WI          24.43      24.73    3  
  4 Weiler, Karl M            21 Buccaneers-WI          25.47      25.40    2  
  5 McDonald, Carson          18 Buccaneers-WI          27.04     x27.29  
  6 Washburn, Brandon         18 Buccaneers-WI          28.28     x28.06  
  6 Priewe, Tommy M           21 Loras-IA               25.86      28.06    1  
  8 Lux, Mason O              19 Loras-IA               27.61      29.13  
  9 Brint, Alan H             20 Buccaneers-WI          35.57     x35.62  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoffregen, Bri           18 Buccaneers-WI             NT    2:14.46    9  
      27.93   33.90   41.59   31.04                                
  2 Breaux, Kim A             22 Loras-IA             2:18.12    2:23.43    4  
      29.68   36.91   42.76   34.08                                
  3 Siegrist, Harriet A       19 Loras-IA             2:58.06    2:57.38    3  
      38.96   43.81   54.04   40.57                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Meshach B        20 Buccaneers-WI             NT    2:15.58    9  
      28.23   33.62   41.50   32.23                                
  2 Pillars, Brandon M        20 Loras-IA             2:11.99    2:20.19    4  
      29.16   37.65   40.73   32.65                                
  3 Gudino, Manuel S          21 Loras-IA                  NT    2:26.50    3  
      29.64   35.33   47.53   34.00                                
 -- Shea, Matthew T           21 Buccaneers-WI             NT         DQ  
      29.75   36.58   47.32   33.41                                
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lagrange, Kaitlyn E       21 Loras-IA             1:07.82    1:06.41    9  
  2 Stoffregen, Somer E       18 Buccaneers-WI             NT    1:19.51    4  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Ike J              23 Loras-IA               54.80      55.12    9  
  2 Jolly, Aaron J            20 Buccaneers-WI             NT      59.37    4  
  3 Washburn, Brandon         18 Buccaneers-WI        1:19.22    1:17.03    3  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shafer, Sarah A           19 Loras-IA               54.97      58.59    9  
      28.19   30.40                                                
  2 Kennedy, Katie            22 Buccaneers-WI        1:04.00    1:01.93    4  
      30.31   31.62                                                
  3 Shannon, Natalie M        21 Loras-IA                  NT    1:03.38    3  
      30.64   32.74                                                
  4 Williams, Kaylie E        18 Buccaneers-WI        1:03.18    1:04.77    2  
      30.90   33.87                                                
  5 Warner, Heather           21 Buccaneers-WI        1:12.01    1:10.90    1  
      33.02   37.88                                                
  6 Gray, Julia K             19 Loras-IA             1:08.48    1:11.67  
      34.32   37.35                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faldet, Mac J             20 Loras-IA               50.38      50.53    9  
      24.83   25.70                                                
  2 Stephenson, Joseph O      21 Buccaneers-WI          50.16      52.37    4  
      25.57   26.80                                                
  3 Rose III, John            19 Buccaneers-WI          53.80      54.71    3  
      26.38   28.33                                                
  4 Lux, Mason O              19 Loras-IA             1:01.42    1:04.32    2  
      30.43   33.89                                                
  5 Brint, Alan H             20 Buccaneers-WI        1:16.88    1:15.29    1  
      36.68   38.61                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Jenn L             19 Loras-IA             1:01.73    1:05.35    9  
      32.35   33.00                                                
  2 Jacobson, Kasey J         20 Loras-IA             1:00.26    1:06.31    4  
      32.51   33.80                                                
  3 Kohn, Alex N              20 Buccaneers-WI        1:07.71    1:08.15    3  
      33.42   34.73                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, John F             19 Loras-IA               55.80      57.94    9  
      27.84   30.10                                                
  2 Roberts, Meshach B        20 Buccaneers-WI             NT    1:01.24    4  
      30.33   30.91                                                
  3 Gainer, AJ J              19 Loras-IA                  NT    1:01.75    3  
      29.86   31.89                                                
  4 Shea, Matthew T           21 Buccaneers-WI        1:05.58    1:06.57    2  
      32.57   34.00                                                
  5 Fogarty, Ben J            18 Loras-IA             1:04.89    1:07.30    1  
      33.26   34.04                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoffregen, Somer E       18 Buccaneers-WI        5:31.87    5:50.09    9  
      32.28   34.32   34.91   35.53   35.69   36.40   35.57   36.04
      35.77   33.58                                                
  2 Siegrist, Harriet A       19 Loras-IA                  NT    6:48.72    4  
      37.26   40.78   42.03   42.34   41.48   41.95   41.64   40.74
      40.34   40.16                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lagrange, Tim F           19 Loras-IA                  NT    5:37.81    9  
      29.35   33.52   35.08   35.02   34.46   34.17   33.93   34.62
      34.36   33.30                                                
  2 Jolly, Aaron J            20 Buccaneers-WI        5:50.00    5:47.66    4  
      30.27   34.52   35.44   36.99   36.65   36.14   36.42   35.52
      33.85   31.86                                                
  3 Gudino, Manuel S          21 Loras-IA             5:37.01    5:56.80    3  
      30.04   32.84   34.26   36.27   38.21   38.76   36.63   38.45
      37.92   33.42                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoffregen, Bri           18 Buccaneers-WI             NT    1:11.63    9  
      33.77   37.86                                                
  2 Breaux, Kim A             22 Loras-IA             1:16.00    1:14.98    4  
      35.55   39.43                                                
  3 Edahl, Cat E              19 Loras-IA             1:23.88    1:24.33    3  
      39.58   44.75                                                
  4 Warner, Heather           21 Buccaneers-WI        1:26.98    1:25.96    2  
      40.31   45.65                                                
 -- Kohout, Ana               19 Buccaneers-WI        2:39.38   X2:52.00  
    1:23.44 1:28.56                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Ike J              23 Loras-IA                  NT    1:05.51    9  
      31.79   33.72                                                
  2 Pillars, Brandon M        20 Loras-IA             1:13.10    1:11.71    4  
      33.61   38.10                                                
  3 Morris, David             17 Buccaneers-WI        1:10.96    1:11.78    3  
      33.71   38.07                                                
  4 Weiler, Karl M            21 Buccaneers-WI             NT    1:15.06    2  
      35.18   39.88                                                
  5 McDonald, Carson          18 Buccaneers-WI        1:12.80    1:15.33    1  
      36.08   39.25                                                
  6 Brint, Alan H             20 Buccaneers-WI        1:33.03   x1:33.02  
      44.84   48.18                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras-IA  'A'                                     1:41.40    1:53.40   11  
     1) Jacobson, Kasey J 20            2) Lagrange, Kaitlyn E 21         
     3) Breaux, Kim A 22                4) Siegrist, Harriet A 19         
       27.73    27.33    26.82    31.52                                    
  2 Beloit College-WI  'A'                            2:25.45    2:26.33    4  
     1) Williams, Kaylie E 18           2) Hanebuth, Jane M 20            
     3) Kohout, Ana 19                  4) Warner, Heather 21             
       29.73    42.33    43.16    31.11                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras-IA  'A'                                     1:25.53    1:34.18   11  
     1) Lagrange, Tim F 19              2) Fogarty, Ben J 18              
     3) Gainer, AJ J 19                 4) Casey, Ike J 23                
       24.93    25.29    23.42    20.54                                    
  2 Beloit College-WI  'A'                            1:42.00    1:46.96    4  
     1) Rose III, John 19               2) Weiler, Karl M 21              
     3) McDonald, Carson 18             4) Washburn, Brandon 18           
       24.86    25.45    27.90    28.75                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Loras                               100   2. Beloit College                       73
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Loras                               117   2. Beloit College                       66