Skip Navigation

Athletics News

108 Buccaneers Recognized for Academic Excellence by MWC

July 14, 2017

Grinnell, IA – Beloit College had 108 student-athletes earn recognition on the 2016-17 Midwest Conference Academic All-Conference team.  The All-Academic Team was released by the Conference Office today.

Letter-winning student-athletes in the MWC’s 20 sponsored sports must have achieved a cumulative grade-point-average of 3.33 or above to qualify for the team.  A total of 1,666 were honored conference-wide.  245 of the honorees were multi-sport student-athletes with 142 honored in two sports and 103 in three sports.

Beloit had 13 student-athletes recognized in three sports and 14 recognized in two sports.

The Buccaneer Football team, Women’s Indoor Track and Baseball all had the third-most in their sport with 23, 15 and 10, respectively while Women’s Basketball and Women’s Outdoor Track both had the fourth-highest in their sports with nine and 15, respectively.

Beloit’s 108 total honorees ranked eighth in the league.  Grinnell led the way with 213 followed by St. Norbert (183), Illinois College (138), Knox (118) and Lake Forest and Monmouth (115).  Lawrence had 113, Ripon 107 and Cornell 76.

Following are the Beloit College honoree’s:

Football (23)

Devin Anderson, Jr; Colby Dace, Sr; Mason Dixon, Sr; Ben Ebbs, Fr; George Jacobson, So;
Henry Jacobson, So; David Lafayette, Sr; Michael Lafayette, Fr; Sawyer Lindland, Sr;
Danny May, Sr; Riley Pearson, Sr; Evan Phillips, Sr; Quinton Purves, So; Abraham Quijas, So;
Kam Sallee, Sr; Alex Sarantis, So; Tyree Smith, So; Ben Sposito, Fr; Michael Strawbridge, So; Ryan Sughroue, Jr; Rob Thomsen, Fr; Caleb Wachal, Fr; Joey Werner, So; 

Men’s Soccer (6)

David Hlawek, Jr; Emmett Hendrickson, Fr; Jon Palmer, So; Connor Peterson, Fr;
Daniel Stockton, Jr; Casey Wagner, Fr;

Women’s Soccer (7)

Courtney Ceurvorst, So; Rachel Cook, Fr; Candace Cunningham, So; Lili Hagg, So;
Nicole Hebel, So; Jordyn Murch, Jr; Rylie Partin, Jr 

Volleyball (6)

Jaylan Dunn, Jr; Laura Lehmann, So; Taylor Lewis, Sr; Josie Lindsey-Robbins, Sr;
Shelby Strehlow, So; Paige Wimbrow, So

Men’s Cross Country (3)

Dan Arkes, So; Joe Peacock, Sr; Alex Villegas, So

Women’s Cross Country (9)

Sara Brown, Sr; Joanna Furlan, Fr; Britta Johnson, So; Britney Johnson, Fr; Sophia Miliotis, So;
Melissa Pelkey, So; Miranda Simes, Sr; Emily Sneed, Sr; Ellie Waddle, Sr

Women’s Tennis (4)

Renny Klein, So; Hayden Lamphere, Fr; Nyasha Nyamhondoro, Sr; Kiri Youngquist, So

Men’s Basketball (6)

Mike Gulve, Sr; Andrew Bremner, Sr; Noah Forrey, Sr; Carlton Henning, Jr; Jacob Manthe, Sr;
Tyler Perleberg, So

Women’s Basketball (9)

Jaylan Dunn, Jr; Shelby Kline, So; Lauren Glaser, Fr; Kelsey Horvath, Sr; Kelly McLean, Fr;
Melissa McLean, Jr; Julia Moll, Jr; Laura Panicali, Sr; Nora Polaski, Sr

Men’s Swimming & Diving (4)

Aaron Jolly, So; Johnny Li, Jr; Hengchun Mu, Fr; Meshach Roberts, So

Women’s Swimming & Diving (9)

Lily Calvert, So; Hannah Devereux, Sr; Amalia Dolan, Sr; Katrina Dwyer, So;
Emma Frothingham, Sr; Natalie Gallager, So; Al Nichols, So; Valley StipeMaas, So;
Heather Warner, Jr

Men’s Indoor Track & Field (6)

Dan Arkes, So; Joe Peacock, Sr; Dakotah Revai, Jr; Tyree Smith, So; Michael Strawbridge, So;
Alex Villegas, So

Women’s Indoor Track & Field (15)

Linnae Capuder, So; Joanna Furlan, Fr; Britta Johnson, So; Britney Johnson, Fr;
Frances Knaggs, Fr;

Laura Lehmann, So; Jamie Lepito, Fr; Sophia Miliotis, So; Amelia Nuzzo, Fr; Megan O’Meara, Fr; Melissa Pelkey, So; Jourdan Plautz, Sr; Miranda Simes, Sr; Emily Sneed, Sr; Ellie Waddle, Sr

Baseball (10)

Robbie Bulin, So; Jalen Davis, So; Jeremy Dutton, Jr; Mike Gulve, Sr; David Hlawek, Jr;
Steven O’Neill, Jr; Austin Padjen, Sr; Kam Sallee, Sr; Baylee Slevira, Jr; Mike Weeden, So

Softball (7)

April Apfelbaum, Sr; Ashley Lambert, So; Emily Malarski, Jr; Sonya Myscofski, So;
Tati Rodriguez, So; Monica Smith, So; Emalie Thern, Sr

Men’s Outdoor Track & Field (8)

Dan Arkes, So; Jacob Cunningham, Fr; Emmett Hendrickson, Fr; Joe Peacock, Sr;
Dakotah Revai, Jr; Tyree Smith, So; Michael Strawbridge, So; Alex Villegas, So

Women’s Outdoor Track & Field (15)

Linnae Capuder, So; Joanna Furlan, Fr; Britta Johnson, So; Britney Johnson, Fr;
Frances Knaggs, Fr; Laura Lehmann, So; Jamie Lepito, Fr; Sophia Miliotis, So; Amelia Nuzzo, Fr; Megan O’Meara, Fr; Melissa Pelkey, So; Jourdan Plautz, Sr; Miranda Simes, Sr; Emily Sneed, Sr; Ellie Waddle, Sr

Posted In