Hall of Honor

The Beloit College Athletic Hall of Honor was established in 1963 to recognize the efforts and contributions of former Beloit College student-athletes and coaches who have left an indelible mark on the Buccaneer Athletics landscape

(Click on a recipient's name to see their Hall of Honor Plaque)

Year of Induction Inductee Class Year
2015 Alanna R. Moss 1998
  Matthew Krill 2000
  Adrienne Marie Davis 2004
  Robert W. Hodge Coach
2014 David Hendricks 1964
  Ken Kozemzak 1989
  Stephanie Fruin Johnson 1991
  Carolyn Krueger O’Brien 1991
2013 Brian Cox 1992
Brian Balick 1999
Tatjana “Tanya” Kopylova 2002
Ioulia “Julia” Lebedeva 2003
2012 (Fall) Craig Cleland 1990
Eddie Rock 1999
Laura Carpenter 2001
Henry Grant 2002
2012 (Winter) John Fitzpatrick 1993
Geoff Bailey 1996
Zac Freudenburg 2001
Stephanie Muller 2001
2011 Derek Gueldenzoph 1993
Mike Paulmeier 1994
Jamie Cassette Ball 1997
Ed DeGeorge Coach
2010 Bryant Fillion 1992
Alina Soros 1997
Christina Pape 1998
Marina Prudnikova 1999
2009 Marc Cohen 1996
Marie A. Mullooly Rothermel 1997
Carrie Bieniek Passante 1997
Mike Meteyard 1997
2008 Amanda Lundgren Urish 1992
Judy Logback 1995
Erik "Big Q" Quamme 1996
Maurice "Mo" Redd 1996
2007 Holman "Chip" Pettibone 1984
Ted Noakes 1993
Sarah Hendricks Rosenkranz 1996
Jeremy Warren 1996
2006 Eriko Sugiura Latimer 1993
Anna McCarthy 1993
Joshua Rosen 1995
Mark Sobczak 1993
2005 Stephen Dixon 1994
Karen Proesel 1993
Jon Reitman 1986
Thomas Snapp 1984
2004 Kimberly Huisheere-Ciochon 1992
Stacy May 1992
Shane Stadler 1992
2003 Matthew Laszlo 1992
Elizabeth Phinney 1992
Bill Knapton Coach
2002 Lawrence Guzik 1966
Bradford Lang 1981
John Tharp 1991
2001 Charles Ellis 1968
Mark Hanzlik 1979
Robert Nicholls Coach
2000 Cedric Blazer 1952
Michele Preuss 1989
Richard Raddant 1942
1999 Alonzo Jackson 1980
Mark Pawlowski 1968
1998 John Davis 1987
Douglas Morton 1941
1997 Lynn Holleran 1986
John Kaminski 1986
1996 Francis Fagan 1941
Paul Giloth 1942
Francis L. Stahr 1951
1995 Malcolm Hartman 1966
Donald Smith 1953
1994 Michele Erikson 1984
David Grady 1977
1993 John Brooks 1955
William Mack 1958
1992 William Putnam 1965
Craig Van Metre 1982
1991 Elizabeth Heller 1980
Donald Janssen 1950
Mark Smith 1981
1990 Raymond McGaw 1926
Carol L. Schumacher 1951
1989 Arthur Floberg 1939
Norris Rowbotham 1925
Virginia Smith Palmer 1944
1988 Jerry Donley 1951
Lyle Hope Coach
Joseph Tamulis 1939
1987 William Chadwick 1942
Wayne Gilmore 1955
Robert Kemp 1955
J. Leslie Kuplic 1934
1985 James B. Laffin 1924
John Van Slyke 1964
1984 Clarence Anderson 1950
George Fucik 1915
John G. Martin 1914
Vincent Strawbridge 1947
1982 James Jones 1968
Christopher Jones 1969
Arthur Wheeler 1924
1981 L. Richard Chase 1960
George Perring Academy
1980 John Hollister Coach
Lucius Porter 1901
Robert Rudolph 1966
1978 Merle Adkins 1903
David Peelle 1959
1977 Clayton Addie 1924
Louis Newtson 1954
1976 George Baptist 1951
Frank Stipe 1931
1975 Charles Elder 1917
Harvey Flodin 1961
Ben Vondrashek 1926
1974 Herbert Hodges Coach
Louis Means Coach
1973 Stanley Kuick 1926
Samuel Ransom 1908
William Sayres 1949
1972 John McAuliffe 1924
R. Chester Otis 1953
1971 Dana M. Evans Coach
Dolph Stanley Coach
1970 Pat W. Dawson 1925
Henry Levihn 1953
1969 Thomas Mills 1905
John M. Orr 1949
1968 John Erickson 1949
John L. Griffith 1902
Carl T. Nelson 1925
1967 Leland MacPhail 1910
John S. Samuel 1936
1966 William A. Atkinson 1897
Bernard Darling 1928
1965 Ronald Bontemps 1951
Charles E. Butler 1926
1964 Eddie L. May 1942
Nathaniel Miles 1911
1963 Edward S. Merrill 1902